Szrnyek
Azok a lnyek, amelyek semelyik oldalhoz sem tartoznak. A jtk jelents rszben velk kell harcolni. Lehetnek szeldek (Passive) vagy ellensgesek (Hostile). Minden szrnynek van "szintje", amely azt mutatja meg, melyik tapasztalati szinten rdemes meglni ket. A jval alacsonyabb szint szrnyekrt nem jr tapasztalati pont. A legersebb ellenfelek gynevezett "elit" (Elite) szrnyek. Egy elit szrnyet jval nehezebb meglni, mint egy vele azonos szint msik szrnyet.Vannak mg a "ritka" (rare) szrnyek, amelyek jval kevesebbszer fordulnak el a jtkban, mint az ltalnos szrnyek.
A szrnyek, tpusuk szerint, lehetnek:
- llatok (Beast)
- Humanoidok (Humanoid)
- lholtak (Undead)
- Elementlok (Elemental)
- Dmonok (Demon)
- Srknyok (Dragonkin)
- Gpek (Mechanical)
- Egyik kategriba sem sorolhat lnyek
Mivel a World of Warcraft egy MMORPG ezrt a legfontosabb dolog/gok a jtkban a msik a jtkos(ok). ltalban minden jtkossal van egy kapcsolatod, lehet ez: - Msik birodalomban jtsz - msik frakciban (horda/szvetsg) - Utlod (ignore) - Te birodalmadban jtsz - Lttad t, instancezel (lsd lent), whisperezel (zensz neki) vele (party) - Ugyanez (raid) - Bart (friend) vagy klnodtagja Egy jtkos lehet PvP enabled illetve disabled (engedlyezett s nem engedlyezett). gy a horda megtmadhatja t a sajt terletn is (szvetsgi terletek/horda terletek) A msik jtkos lehet ersebb, gyengbb nlad, ugyanolyan tulajdonsgai lehetnek, mint neked.
Nem Jtkos Karakterek
A Nem Jtkos Karakterek (Non-Player Characters, NPC) azok a szereplk, akiket nem a jtkosok irnythatnak. Szemben a szrnyekkel, k vagy a Szvetsghez, vagy a Hordhoz, vagy egy harmadik, de semleges oldalhoz tartoznak. Az albbi tpusokba sorolhatk:
- Megbzk (Questgivers) – Tlk lehet felvenni a kldetseket. Az oktatk, kereskedk vagy az rk nmelyike lehet egyben megbz is.
- rk (Guards) – k rzik a vrosokat s a tborokat. Megtmadsuk automatikusan bekapcsolja a PvP mdot.
- Kereskedk (Vendors) – Nluk lehet eladni, illetve vsrolni bizonyos trgyakat.
- Oktatk (Trainers)
- Kaszt – Tlk lehet j, kasztra jellemz kpessgeket tanulni.
- Fegyver – Nluk lehet a klnfle fegyvertpusok hasznlatt megtanulni.
- Foglalkozs – Tlk lehet foglalkozsokat tanulni, illetve fejleszteni azokat.
- Hadvezrek (Battlemasters) – Nluk lehet jelentkezni csatkba.
- rverezk (Auctioneers) – k vezetik az rverseket.
|
|
Foglalkozsok
A karakterek, a kasztjukbl kvetkez tanulhatnak klnbz foglalkozsokat. Maximum kt ffoglalkozsuk (Main Professions) lehet, azonban a msodlagos kpzettsgek (Secondary Skills) mindegyikt megtanulhatjk.
- Ffoglalkozsok:
- Nyzs (Skinning) – A meglt llatok brnek nyersanyagknt val begyjtse. Szksges hozz egy nyzks (Skinning knife).
- Bnyszat (Mining) – A fmrcek begyjtse. Szksges hozz egy cskny (Mining pick).
- Nvnygyjts (Herbalism) – A nvnyek begyjtse.
- Alkmia (Alchemy) – Varzsitalok fzse. Nyersanyagknt fleg nvnyeket hasznl.
- Kovcsmestersg (Blacksmithing) – Fegyverek s pnclok ksztse. Nyersanyagknt fleg fmeket hasznl.Szksges hozz egy kalapcs (Blacksmithing hammer).
- Gpszet (Engineering) – Puskk, bombk s egyb szerkezetek ksztse. Nyersanyagknt fleg fmeket hasznl.
- Brmvessg (Leatherworking) – Brvrtek s tskk ksztse. Nyersanyagknt fleg brt hasznl.
- Szabs-varrs (Tailoring) – Ruhk s tskk ksztse. Nyersanyagknt a humanoid ellenfelekrl felszedhet ruhaanyagot hasznlja.
- Bvls (Enchanting) – Fegyverek s pnclok megbvlse, varzsplck ksztse.
- kszerszet (Jewelcrafting) – Nyaklncok, gyrk, flbevalk s kkvek gyrtsa. Szksges hozz egy kszersz-kszlet (Jeweler's Kit).
- Msodlagos kpzettsgek
- Halszat (Fishing) – Halak gyjtse. Szksges hozz egy horgszbot (Fishing pole).
- Elssegly (First aid) – A sebek bektzse, s ily mdon gyorsabban val meggygytsa. A kts ruhaanyagbl kszl.
- Sts-fzs (Cooking) – telek ksztse, elssorban llatok hsbl s halakbl.
tel-ital
Ha a karakternek az letereje vagy a Manja lecskken, a pihens sorn feltltheti azokat. Az letert az telek, a Mant pedig az italok gygytjk fel. Harc kzben azonban sem enni, sem inni nem lehet. A karakter tovbb kpes egyszerre enni s inni.
Pnclzat
A karakter ltal viselt ruhadarabok, amellett hogy "pajzsot" adnak, ltalban (a fegyverekhez hasonlan) erstik a karakter tulajdonsgait vagy adnak valamilyen klnleges kpessget.
A pnclzat egy darabja anyaga szerint lehet:
- Ruha (Cloth)
- Brvrt (Leather)
- Lncvrt (Mail)
- Fmvrt (Plate) (esetleg lemezvrt? a lncvrt is lehet fmbl...)
Az egyes kasztok az albbiak kzl nem viselhetik brmelyiket: a papok, a varzslk s a boszorknymesterek legfeljebb ruht, a zsivnyok, a vadszok, a smnok s a druidk brvrtet, a harcosok s a paplovagok lncvrtet hordhatnak, 40. szinten pedig a vadszok s a smnok megtanulhatjk a lncvrt, a harcosok s a paplovagok pedig a fmvrt viselst.
Fegyverek
Egy karakter maximum kt kzelharci (melee) s egy tvolharci (ranged) fegyvert hasznlhat. A klnbz kasztok alapveten klnbz tpus (weapon class) fegyvereket hasznlnak. A karakter csak olyan tpus fegyvert kpes hasznlni, amit kpzetten forgat, de megtanulhatja ms tpus fegyverek hasznlatt is. Szmos fegyveren van olyan varzslat (enchant), amely ersti a karakter tulajdonsgait, vagy valamilyen klnleges kpessget ad.
A legfontosabb fegyvertpusok:
- Kzelharci
- Kard (Sword)
- Tr (Dagger)
- Fejsze (Axe)
- Buzogny (Mace)
- Bot (Staff)
- Lndzsa (Polearm)
- klfegyver (Fist weapon)
- Pajzs (Shield)
- Tvolharci
- j (Bow)
- Puska (Gun)
- Varzsplca (Wand)
- Szmszerj (Crossbow
Trgyak
A jtk sorn szerezhet trgyak nmelyike gynevezett "hulladk" (trash), de vannak olyan trgyak is, amelyeket a karakter hasznlni kpes, pldul fegyverek (Weapons), pnclzat (Armor) vagy a klnbz foglalkozsokhoz hasznlt alapanyagok (Reagents). A trgyakat, amennyiben nem szksgesek valamely kldetshez (ezek az n. Quest Itemek), el lehet adni kereskedknek (Vendor) vagy ms jtkosoknak. Bizonyos trgyakat kereskedknek el lehet adni, viszont ms jtkosoknak nem, ezeket Soulbound (llekhez ktd) jelzvel illetik. A szn, amellyel a trgy nevt kirjk, jelzi a trgy erssgt. Ezek (a leggyengbbtl a legersebbig): szrke, fehr, zld (uncommon item), kk (rare item), lila (epic item), narancssrga (legendary item) illetve piros (artifact). Az utbbi mg nem kerlt be a jtkba.
Felszerels
A jtkos szmos trgyat szedhet fel kldetsei sorn. Ezek alkotjk a Felszerelst (Inventory). A Felszerelsbe csak korltozott szm trgy fr, ezt a szmot tskk (Bag) felszedsvel lehet bvteni. A karakter a htizskja mellett maximum 4 tskt vihet magval, amelyekbe 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 vagy 20 illetve 24(Burning Cruasedeben) trgy frhet. Emellett specilis tskkat lehet szerezni a nyilak, a puskagolyk, llek szilnkok, illetve a gygynvnyek, rcek, bvlshez hasznlatos alapanyagok, kszersz alapanyagok szmra.
A felszerelsnek rszt kpezi a karakter pnze is, ez lehet rz-, ezst-, vagy aranypnz. 100 rzpnz r egy ezstpnzt, 100 ezst pedig egy aranyat. A felszerelsben ez nem foglal kln helyet.
Tapasztalati Pontok s Tapasztalati Szintek
A jtk sorn a karakternek klnfle kldetseket kell vgrehajtani s szrnyeket kell legyzni. Ezekrt Tapasztalati Pontokat (Experience Point) kap. Kellen magas szm Tapasztalati Pont sszegyjtse utn eggyel magasabb Tapasztalati Szintre (Experience Level) lp, ahol a tulajdonsgai ersdnek, s jabb kpessgeket s varzslatokat tanulhat. Minden jtkos 1-es tapasztalati szinten indul. A legmagasabb elrhet Tapasztalati Szint az eredeti jtkban 60-as, mg a kiegsztben 70-es.
|